• א. מאי 26th, 2024

כמה דברים שכדאי לדעת על טיפול בהתמכרויות

Byמעשיהו

יונ 24, 2022

רבים בעולם הטיפולי טוענים שהתמכרות היא אחת מההתנהגויות האנושיות הנפוצות והמורכבות לטיפול. עם זאת, ישנה הסכמה על כך שכאשר לוקחים ברצינות טיפול בהתמכרויות והתמדה בו יכול להועיל מאד לחייו של המטופל ולעזור לו לסלול דרך חדש לחיים בריאים וטובים יותר.

טיפול בהתמכרויות: תופעה אנושית נפוצה עם שיטות טיפול מגוונות

ישנם אין ספור סוגים של התמכרות ולכל סוג של התמכרות טיפול או טיפולים שאפקטיביים עבורה. ישנן התמכרויות לחומרים ממכרים כמו אלכוהול וסמים וישנן התמכרויות "התנהגותיות" כמו התמכרות לאוכל, למין, לקניות ועוד.

כמעט כל בן אדם יוכל להזדהות אם התחושה שיש התנהגות כלשהי, מחשבה כלשהי או צורך כלשהו שקשה לו להפסיק. הבעיה מתחילה כאשר הצורך, או ההתמכרות, משתלטים על חייו של האדם ופוגעים לאט ובטוח בכל תחומי החיים. אנשים שסובלים מהתמכרות מתמודדים עם משברים בעבודה, במערכות יחסים עם אנשים אהובים, בקשרים חברתיים בכלל ובשיח הפנימי שלהם עם עצמם – דבר שמשפיע על המצב הנפשי ויוצר מעגל קסמים אכזרי בו ההתמכרות "כובשת שטחים נרחבים מחייו של האדם.

ככל שהמצב מחמיר וההתמכרות מתחזקת, כך גם היכולת של האדם לצאת ממנה נחלש. כמעט כל ניסיון להגיש לאדם שסובל מהתמכרות עזרה, ייתקל בכתף קרה, בתוקפנות ובמגננה. כך, האדם המכור, שזקוק נואשות לקשר אנושי, לדאגה, לחמלה ולתמיכה, מבודד את עצמו עוד יותר מהחברה ושומט את חבלי ההצלה שנזרקים לעברו.

במקרה של שימוש בקנאביס, הבעיה קשה עוד יותר, בשל העובדה שבשונה מסוגים אחרים של סמים, הקאנביס מוגדר כ"סם קל" שאינו מאיים על הבריאות. להיפך, בשנים האחרונות גובר השיח על היותר סם בעל סגולות רפואיות, טענה שמקבלת תמיכה מהקהילה הרפואית, מאנשי ציבור ונחשבת בחוגים מסויימים לקונצנזוס.

ממה מורכב טיפול בהתמכרויות?

בימינו, הטיפול בהתמכרויות הוא עשיר ומגוון. במרכזי הגמילה השונים ניתן לקבל כמה טיפולים במקביל, מטיפול קבוצתי תומך, דרך טיפול פרטני, טיפול תרופתי וטיפולים נוספים שתומכים בתהליך הגמילה ומועילים לאפקטיביות שלו. היום ישנם מטפלים ומטפלות מסוגים שונים שיודעים לתת מענה מדוייק כמעט לכל סוג של התמכרות ולעזור לאדם המכור לקחת מחדש שליטה על חייו.

יש לומר, תהליך גמילה מסמים ואלכוהול הוא לא פעולה של "זבנג וגמרנו". זאת בחירה להיכנס לתהליך מורכב, קשה, עם עליות וירידות. אך הבחירה והתהליך וההתמדה בו, כל יום מחדש, יכולה לשנות חיים ולאפשר לאדם המכור לפתוח דף חדש, להרגיש פחות בודד, להכיר את עצמו ואת דפוסיו וללמוד לעבוד איתם ולשנות אותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן